ATP | Франция с пълен обрат срещу Германия за Купа Дейвис | BGsport.bg – БГспорт.бг

bERTH.St.84Франция навакса изоставане от 0-2, за да победи Германия с 3-2 победи в четвъртфиналите от Купа Дейвис в неделя.

Джо-Вилфрид Цонга победи Тобиас Камке с резултат 6-3,6-2,6-4 и помогна на Франция да изравни спечелените мачове преди Гел Монфис да подпечата крайния успех, надигравайки Петър Гойовчик с 6-1,7-6(0),6-2.

Франция подобри баланса си срещу Германия на 8-2 и на полуфиналите ще се изправия срещу Чехия, която отстрани Япония с 5-0.

„Тази победа е логична и очаквана, но всички знаем, че нищо не е логично в мачовете за Купа Дейвис. Срещу нас имаше едни много смели германци, които показаха най-добрия си тенис и дори играха над обичайното за тях ниво“, каза капитанът на Франция Арно Клеман в интервю за телевизия Sport Plus.

Цонга се наложи по категоричен начин над Камке, правейки цели 45 уинъри срещу само 19 на германеца. Французинът си осигури преднина от 3-0 гейма в първия сет, а във втората част проби сервиса на Камке на два пъти. Цонга наниза форхенд печеливш удар, за да пробие за 2-1 в третия сет преди да подпечета победата с ас.

В петия мач Монфис започна положително като спечели първите 5 гейма в срещата. Гойовчик отрази две точки за пробив при резултат 2-2 във втория сет. Въпреки това Монфис записа 3 форхенд уинъра и 1 ас в тайбрека и поведе с 2-0 сета.

Гойовчик загуби подаването си на 3 пъти в третата част, а Гел реализира още първия си мачбол след непредизвикана грешка на германеца.

„Много съм горд от тяхната реакция след двете загуби в петък, които ни нараниха много жестоко. Те знаеха, че повече нямат право на грешка. Да играеш в подовни условия е много трудно. Но те реагираха на възникналата ситуация по мъжки“, каза Клеман.

В петък Камке победи Жулиен Бенето с 7-6(8),6-3,6-2, а Гойовчик измъкна победата срещу Цонга след 5-7,7-6(3),3-6,7-6(8),8-6 като по този начин осигури на Германия преднина от 2-0 победи.

„Казахме го в края на миналата година, повторихме го в началото на тази. Нашата единствена цел е да спечелим купата. Достигането до полуфинал не е достатъчно за амбициозен отбор като нашия“, потвърди капитанът на Франция.

Германия в първи кръг изненанада отбора на Испания, побеждавайки го с 4-1 победи, но в тази среща липсваха четиримата й най-добри тенисисти: Томи Хаас, Филип Колшрайбер, Флориан Майер и Бенямин Бекер.